Na konci ledna se naši studenti vyššího gymnázia ve složení Melichar Elena, Bybka Michael, Kyzman Pavel, Nguyen Huu Thang, Rytíř Libor, Zounek Mikuláš, Nídl Marek a Brückner Filip účastnili 10. ročníku celostátní chemické soutěže Chemiklání.
Děkujeme všem studentům za vzornou reprezentaci školy!
Za vedoucí exkurze
Karla Šmejkalová & Zuzana Habětínková
Své zážitky z pobytu v Pardubicích studenti popisují následovně:
Hlavním cílem naší cesty do Pardubic byla soutěž CHEMIKLÁNÍ. Někteří z nás se připravovali i na cestě ve vlaku. Měli jsme k dispozici i úlohy z minulých ročníků soutěže, a tak bylo na místě si některé z nich vyřešit. Také jsme si pročetli odbornou literaturu. V utkání až pětičlenných družstev z celé republiky je totiž možné využívat jakékoliv učebnice. Mezi další pravidla patří zákaz používání jakýchkoliv elektronických zařízení kromě kalkulaček.
Zahájení soutěže proběhlo v aule Univerzity Pardubice, bylo nás kolem 300 z celé republiky i Slovenska. Poté jsme se přesunuli do jednotlivých učeben fakulty chemicko-technologické, kde probíhala soutěž. Za 120 minut bylo cílem získat co nejvíc bodů. Organizátoři nám průběžně opravovali jednotlivé úlohy a při správném řešení jsme dostali další příklady.
Po ukončení jsme měli oběd a následně jsme se vraceli do auly a vyčkávali na výsledky. Naši mladší studenti získali krásné 25. místo, starší studenti byli 37., bohužel jsme měli hendikep, oproti ostatním týmům jsme úlohy řešili jen ve třech.
Ani památky nezůstaly bez opomenutí. Po soutěži jsme se vypravili do centra Pardubic, shlédli jsme tři nejznámější náměstí od nejmodernějšího Masarykova náměstí, přes náměstí Republiky až po klidné a malebné Pernštýnské. Všichni jsme žasli nad krásou tamějších fasád, které svou bohatou zdobností přilákaly naše oči.
Další ráno jsme se opět vypravili na náměstí, tentokrát za expozicí o historii perníku v Pardubicích. Protože když se řeknou Pardubice, každému se vybaví perník. Ten jsme si z nedalekého krámku odvezli domů jako vzpomínku.
Odpoledne jsme poslední den našeho pobytu zakončili exkurzí do chemičky Synthezia kousek od Pardubic. Ve dvouhodinové exkurzi nám byla dopodrobna vysvětlena výroba slabé a koncentrované kyseliny dusičné. Po celou dobu bylo nutné nepodlehnout focení, protože bylo přísně zakázáno. První zastávkou byl velín sloužící k ovládání sektoru s výrobou slabé kyseliny dusičné. Dozvěděli jsme se, jak technologie fungují, kde se kupují různé suroviny, jaké jsou emisní normy, kolik toho vyrobí za rok atd. Informace, která nás zarazila, byla cena katalyzátoru. Plátýnko s průměrem kovového vlákna 0,075 mm vyrobené z platiny a dalšího kovu má cenu 30 milionů korun. Druhá část prohlídky byla věnována koncentrované kyselině dusičné. Opět jsme navštívili velín a přemístili se do věže, kde jsme viděli meziprodukt kyseliny ještě jako žluto-oranžový plyn.
Příští školní rok se chceme opět zapojit do soutěžního klání. Doufáme, že se nám podaří probojovat zase do celostátního kola v Pardubicích.