Do Prahy za Neklidnou duší

Jitka JoanidisováAktuality, Výtvarná výchova

První březnovou sobotu jsme s příznivci výtvarného umění a kultury z 5. B, 1. E, 7. A a 4. B vyrazili do Prahy na známá umělecká místa načerpat novou inspiraci.

Ve Valdštejnské jízdárně jsme na výstavě École de Paris / Pařížská škola obdivovali tvorbu nejznámějších českých malířů, kteří žili a tvořili v meziválečné Paříži, G. Karse, O. Coubina a F. M. Eberla.

Výstava v nedaleké Kunsthalle nás zavedla do prostor vyplněných červenou vlněnou přízí, černými motanicemi tvořícími pavučiny a ve vzduchu tančícími šaty. Ocitli jsme se v nitru Neklidné duše, do které nás pozvala japonská umělkyně Chiharu Shiota. Výstavu, která se nám opravdu moc líbila, lze navštívit až do 28. 4. 2025.

Poslední zastávka patřila Muzeu Kampa, tradičně stálé sbírce Františky Kupky a Otto Gutfreunda a aktuálně představené retrospektivě díla Pavla Reisenauera, ilustrátora časopisu Respekt, zesnulého v únoru 2024. Cestou k Sovovým mlýnům jsme víceméně náhodou objevili jeden z posledních objektů Davida Černého – památník Věře Čáslavské, dynamické dílo, které bylo v červenci 2024 ozdobou u Českého domu na olympijských hrách v Paříži a nyní je k vidění u sídla České obce sokolské na pražském Újezdě. 

Pokud vás zajímají námi pořízené fotografie, vítejte v naší galerii.

 

Lenka Štorková