V rámci oborového týdne (17. – 21. 6. 2024) jsme se vypravily do alsaského Štrasburku.
V pondělí ráno jsme vyrazily na cestu. Ač byla šestihodinová, utekla rychle a byla bez jakýchkoliv problémů. Přestupovaly jsme pouze dvakrát a poprvé jsme jely TGV (train à grande vitesse = francouzský rychlovlak). Po příjezdu do Štrasburku jsme se ubytovaly v hotelu Ibis, který byl hned vedle hlavního nádraží, a šly jsme se projít po městě, prohlédly jsme si majestátnou katedrálu a zamířily jsme do středověké části města La Petite France, kde bylo doslova a do písmene „přehrázděnkováno“.
Druhý den jsme vyrazily v plné síle objevovat štrasburské památky, tentokrát i s připravenými minikomentáři, které jsme měly za úkol si připravit. Znovu jsme pozdravily katedrálu Notre-Dame a jejím bočním vchodem jsme vystoupaly 330 schodů, abychom se mohly z výšky 60 metrů rozhlédnout po Štrasburku a okolí. Bylo jasno a my jsme dohlédly až na německé pohoří Schwarzwald (Černý les) a francouzské Vosges (Vogézy). Po sestupu z výšin jsme si prošly malebné okolí katedrály a znovu jsme vyrazily do kouzelné částiLa Petite France. Následovala prohlídka Musée d’art moderne, kde jsme objevily 7 obrazů od našeho krajana malíře Františka Kupky. Navečer jsme podnikly komentovanou plavbu na lodi po řece Ill, dozvěděly se stručnou historii Štrasburku a některé z nás poprvé zažily vyrovnávání vodní hladiny ve zdymadlech.
Středu jsme začaly prohlídkou vnitřních prostorů katedrály Notre-Dame. Viděly jsme úchvatnou v průměru 13 metrů velkou žluto-zelenou rozetu, krásně zdobený Andělský sloup, který podpíral jednu z kleneb katedrály a – velkou zajímavost – astronomický orloj, který na rozdíl od orlojů v Praze nebo Olomouci nezdobil fasádu, ale právě interiér katedrály. Po prohlídce Notre-Dame jsme vyrazily pěšky do 3 km vzdáleného Europarlamentu. Cestu jsme si krátily zastávkami jako třeba v Muzeu Tomiho Ungerera, známého strasburského ilustrátora, nebo u Velké synagogy míru. Když jsme do Evropského parlamentu dorazily, vyjely jsme nejprve na vyhlídkovou terasu a pak prohlédly si zasedací sál, kde jsme se díky audioprůvodci dozvěděly zajímavé informace, třeba i to, že jedna z eurobudov nese jméno Václava Havla. Po prohlídce jsme si sedly v nedaleké Orangerii a sledovaly čápy kroužit nad našimi hlavami. Ty statečnější a méně unavené se ještě vypravily na obhlídku ruského pravoslavného kostela.
Ve čtvrtek jsme vyjely na malý výlet do nedalekého městečka Obernai, které bylo opět plné hrázděnek. Po návratu do Štrasburku jsme šly (opět pěšky) až k řece Rýn, přes kterou prochází hranice s Německem. Ze Štrasburku rovnou (a suchou nohou) do Kehlu! Den jsme zakončily krátkou procházkou po městě.
V pátek jsme si naposledy prohlédly Štrasburk, koupily souvenýry a dárečky. Pak už nás čekala jen cesta domů.
Amálie Dančová a Jana Šelever
Amálie Dančová, Karolína Joanidisová, Jana Šelever vás zvou k prohlídce fotogalerie – klikněte zde:-)
Místo pro poděkování:
Velké díky panu Branžovskému, panu Šelever a paní Štorkové, kteří nás dopravili do Marktredwitz a zpět, díky Amálce a Janině za připravení článku na web školy a sdílení fotografií, díky Káje, která rovněž poskytla fotografie a ve Štrasburku mi byla pravou rukou a velmi efektivní navigátorkou – vždy jsme příjemnou cestou dorazily, kam jsme potřebovaly. Věřím, že všechny účastnice si Štrasburk užily, něco nového poznaly, a jsem moc ráda, že si francouzštinu i aktivně procvičily.
Jitka Joanidisová