SBOHEM, PANE PROFESORE

Kočvara JaroslavAktuality

SBOHEM, PANE PROFESORE

     V pátek 11. února 2022 naposledy dotlouklo srdce dlouholetého pedagoga chebského gymnázia pana Mgr. Stanislava Macha, který se ve věku 88 let odebral do kantorského nebe.

     Pan profesor Stanislav Mach se narodil 29. října 1933 ve Veselí nad Lužnicí. Tam také v roce 1939 začal navštěvovat základní školu. O pět let později přestoupil na tehdejší reálné gymnasium v Třeboni, kde setrval až do roku 1950. Následně přešel na pedagogické gymnasium v Českých Budějovicích, připravující učitele pro první stupeň národní školy. Studium na této škole zdárně ukončil v roce 1952 složením závěrečné zkoušky. Přesně před sedmdesáti lety také začala jeho pedagogická dráha, když nastoupil na základní školu v Novém Kostele, později také v Kopaninách, ve Skalné a v dalších místech okresu Cheb.

     V hodnocení tehdejšího ředitele školy ve Skalné ze závěru školního roku 1958/1959 se píše: „Ve škole si počíná při vyučování velmi pěkně. Při nejsilnější třídě dosahuje velmi pěkných výsledků, v jeho práci je zřejmá promyšlenost a svědomitost a lze jej hodnotit jako velmi dobrého učitele. Ve své práci vykazuje mnoho nadšení a opravdu hlubokého zájmu.“

     O své odborné vzdělání pečoval pan profesor Stanislav Mach po celý život opravdu příkladně. Další studium následovalo už při zaměstnání. Nejprve na Vyšší pedagogické škole v Plzni (kvalifikace pro druhý stupeň základní školy) a pedagogická studia zakončil v roce 1966 státní zkouškou na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde získal kvalifikaci i pro výuku na střední škole s aprobací chemie – biologie.

     Už v roce 1963 začal vyučovat chemii a biologii na gymnáziu v Chebu (byť tehdy fungujícím pod názvem střední všeobecně vzdělávací škola – SVVŠ). V jeho hodnocení z roku 1967 je uvedeno, že „má dobré vyučovací výsledky, k žákům je náročný jak po stránce vědomostí, tak po stránce kázně; jeho hodiny mají dobrou metodickou i didaktickou úroveň.“ V roce 1972 je zase ředitelem gymnázia konstatováno, že „má hluboké znalosti v obou předmětech své aprobace a dlouholeté pedagogické zkušenosti. Obou těchto předpokladů plně využívá ve své práci jako středoškolský profesor a dosahuje velmi dobrých výsledků.“

         Pevnost svých názorů a přesvědčení prokázal pan profesor v přelomových listopadových dnech roku 1989, kdy se postavil jako jeden z prvních učitelů na naší škole do boje za svobodu a demokracii. Svou vzpomínku bych proto rád zakončil ukázkou z proslovu pana profesora Macha, který pronesl 21. prosince 1989 u příležitosti udělení mimořádné ceny Československého klubu fair-play všem vysokoškolským a středoškolským studentům „za jejich humanistické ideály vyjádřené dne 17. listopadu 1989 i v pozdějších dnech“.

      Na závěr jeho řeči zaznělo:

     „Přeji vám i dalším generacím, abyste si nikdy nedali vzít právo spolurozhodovat o osudech této země. Přeji vám dostatek vzájemné tolerance a ohleduplnosti. Nikomu vědomě nekřivděte, je dost křivd, kterých se dopouštíme z nevědomosti. Přeji vám, abyste pochopili, že pracovitost a vzdělanost a slušnost tvoří jeden celek a jsou podmínkou toho, aby naše národy mohly, řečeno slovy Tomáše G. Masaryka, zvonit na zvonici světa.“

     Na kolegu a přítele pana profesora Stanislava Macha, který patřil mezi nepřehlédnutelné osobnosti nejen chebského gymnázia, ale i veřejného života našeho města, budeme s úctou vzpomínat.

     Děkuji mu za nás všechny – kolegy i bývalé studenty – za jeho celoživotní práci, do níž dával své srdce, za všechny jeho dobré činy a skutky a dovolím si položit mu symbolickou kytici na začátek jeho nekonečné cesty s nadějí, že když osud zavírá jednu bránu, druhou zároveň otvírá.

 

Sbohem, pane profesore!

    Poslední rozloučení s panem Mgr. Stanislavem Machem se koná v pátek 18. února 2022 v 9 hodin v kapli městského hřbitova v Chebu.
Upřímnou soustrast celé rodině a všem pozůstalým.