Naše studentka Elena Melichar ze 7.B prokázala obrovskou odvahu a flexibilitu, když na poslední chvíli zastoupila nemocného Daniela Theisse (8.A) v celostátním kole Chemické olympiády kategorie A, které se konalo v Pardubicích ve dnech 27. 1. – 30. 1. 2025. Přestože neměla možnost se na soutěž připravit, zvládla náročné úlohy se ctí a v konkurenci zkušených soupeřů si vedla velmi dobře.
Zejména v anorganické chemii a laboratorních disciplínách ukázala skvělé znalosti a dovednosti a i přes náročné podmínky dokázala porazit několik soupeřů z prestižních škol. I když se v celkovém pořadí umístila ve druhé polovině startovního pole, její výkon si zaslouží uznání – nejen za výsledky, ale i za odhodlání a ochotu reprezentovat školu v tak náročné situaci.
Děkujeme za skvělou reprezentaci a gratulujeme k bojovnému výkonu!
Poděkování patří i Elenině vyučující Karle Šmejkalové, která ji v hodinách chemie vedla od sekundy.
Za PK chemie Zuzana Habětínková
Jak soutěž vnímala Elena:
Letošní národní kolo Chemické olympiády bylo vůbec speciální – nejenže to bylo moje první, ale i to, že jsem se do něj dostala, je hotový zázrak. Ten den se konalo i Chemiklání a vzhledem k nemoci dvou členů týmu se zdálo, že celá cesta do Pardubic bude spíš jen výletem…
To platilo až do chvíle, kdy jsem stála uprostřed městského chaosu během rozchodu a do telefonu slyšela nadšená slova paní Habětínkové, že se ze mě stal (na základě výsledků v krajském kole) plnohodnotný náhradník. Upřímně, zpočátku jsem měla obavy, jestli si takovou šanci vůbec zasloužím, ale díky vřelé a neutuchající podpoře paní Habětínkové a Šmejkalové a některých známých z řad účastníků olympiády mě tyto pochybnosti brzy přešly.
Do onoho pověstného rozjetého vlaku jsem naskočila v pondělí 27. ledna, kdy nás organizátoři přivítali v aule Univerzity Pardubice. Slavnostní atmosféru doplnil orchestr, který zajistil kulturní vložku. Následující den už byl ve znamení soutěžení – teoretický test vyžadoval zapojení všech mozkových buněk. Odpoledne jsme za odměnu absolvovali exkurzi, já konkrétně do firmy Contipro a. s., která se specializuje na výrobu kyseliny hyaluronové.
Ve středu jsme se postavili výzvám praktické části, která trvala celé dopoledne a přinesla všem mnohá úskalí. Po vydatném obědě jsme s autory úloh v posluchárně probírali jejich řešení a některé kuriózní odpovědi soutěžících, například rozkreslení polymeru na půl stránky. Večer jsme se pak v divadle EXIL podívali na problematiku Schrödingerovy kočky z úplně jiného úhlu.
Každý vlak ale musí někdy zastavit. Ten můj dojel ve čtvrtek 30. ledna zpět do univerzitní auly, kde proběhlo vyhlášení výsledků. Poté jsme se rozloučili s organizátory, účastníky a vyrazili zpět domů – směr Cheb.