Cesta za tmavou oblohou

Kočvara JaroslavAktuality, Uncategorized

Ve dnech pondělí 10. června až pátek 14. června 2024 se uskuteční pro žáky Gymnázia Cheb projektová výuka pro zájemce o astronomii a přírodní vědy.

Projektový týden stráví vybraní žáci v zahraničních destinacích Polska a Slovenska. Po cestě navštívíme vybraná planetária a hvězdárny a hlavní těžiště je situováno do překrásného prostředí Národního parku Poloniny, který se může pyšnit nedotčenou přírodou a unikátním Parkem tmavé oblohy – místem, které je z pohledu světelného znečištění nejtmavší oblastí na Slovensku.

Národní park Poloniny je nejvýchodnějším Slovenským národním parkem s původními rozlehlými jedlově-bukovými lesy a pralesy, které jsou díky nenarušenému ekosystému od roku 2007 zapsány na seznamu Světového přírodního dědictví UNESCO.

Pouze na tomto místě můžete pouhým okem sledovat mimořádně zřetelnou Mléčnou dráhu a tisíce jasně zářících hvězd.

Dopravu zajišťuje školní mikrobus

Ubytování je zajištěno v Chatě EXIT (https://cz.megaubytovanie.sk/chata-exit?_gl=1*knim4m*_up*MQ..*_ga*MTE0NjQ3NTEwNy4xNzE0MTI1MjYx*_ga_9B3TCV0G5F*MTcxNDEyNTI2MS4xLjAuMTcxNDEyNTI2MS4wLjAuMA..) v obci Kolonica, v těsné blízkosti Astronomického observatória na Kolonickom sedle (pobočka Vihorlatské hvezdárne v Humennom).

Náklady (doprava, ubytování, pojištění účastníků) jsou hrazeny z grantového příspěvku. Spoluúčast zájemců činí 3 000 Kč (vstupy) a stravu si účastníci zajišťují samostatně.

Zájemci se registrují na e-mail dirlbeck@gymcheb.cz nejpozději do pondělí 27. května 2024 11:00 h.